Gerçek deri çanta nasıl anlaşılır?

Günlük hayatımıza eşlik eden en önemli aksesuar çantalarımızdır. Çanta seçiminde beğenilerimize ek olarak kalite faktörü de önemli oranda alma kararımızı etkiliyor. Deri bir çanta almayı düşünüyorsak ekstra dikkatli bir seçim gerekiyor. Gerçek ve suni deriyi ayırt edebilme becerisi, aldığımız ürünü uzun süreli ve verimli kullanabilme avantajları açısından önemli rol oynuyor.

Gerçek deri çantalar sağlamlığı ile ön plana çıkar ve uzun yıllar boyunca deforme olmadan, yıpranmadan kullanılabilir. Suni deriler ise PVC’den elde edilir. Suni deri çantalar plastik bazlı ham madde içerdiği ve hava geçirgenliği olmadığı için hem sağlığa zararlı hem de kolay deforme olma dezavantajına sahiptir. Kanserojen maddelerden uzak kalmak ve kaliteli ürün kullanımı için gerçek deri çantalar tercih edilmelidir.


Gerçek Deri Çanta Nasıl Anlaşılır


Bilinçli tüketici olarak gerçek deri ve suni deri çantalar ayırt edilebilmeli, satın aldığımız çantaların uzun vadeli kullanabilmesi için gerçek deri ürünler tercih edilmelidir.

Peki gerçek deri çanta ve suni deri çanta arasındaki fark nasıl anlaşılır?

* Alacağın ürünü koklayarak gerçek ve suni deriyi ayırt edebilirsin. Aldığın ürünün kokusu önemlidir. Gerçek derinin kendine has bir kokusu vardır. Suni deri ise ham maddesi plastik olduğu için plastik ve ilaç gibi kokar.

* Fiyat konusunda yanılmamak gerekir; suni deri çantalar da yüksek fiyatlarla satılabilmektedir, dolayısıyla fiyat farkı kıyaslanarak ürünün gerçek ya da suni deri olduğu konusunda bir karara varılmamalıdır.  


Deri Çanta Modelleri


* Suni deri ateşe tutulduğunda, plastik içerdiği için hemen deforme olur ve alevlenerek yanar. Gerçek deri ise ateşle temasında kolay deforme olmaz ve hemen tutuşmaz.

* Gerçek deri düzenli ve simetrik olmayan, düzensiz gözenekli bir yapıya sahiptir. Suni deriler ise makine üretimi olduğu için yüzeydeki gözenekler düzenli ve çok düzgün bir formda gözükecektir.

* Gerçek derinin dokununca yumuşak bir dokusu vardır, hacimli ve katmanlı bir yapıya sahiptir. Suni deride bu kalın pürüzsüz dokuyu bulamazsın.

* Gerçek deri tırnağın ucuyla kazındığında iz kalır ve kısa bir süre içerisinde eski haline döner. Suni deride ise kazındığında iz oluşumu gözlenmez.

* Bir iğne ucunu batırdığında deriye hemen batıyor ve içinden geçiyorsa suni deridir, ancak iğneyi batırmakta zorluk çekiyorsan ve kolayca batmıyorsa ürün gerçek deridir.

* Deriye biraz su dökerek gerçek olup olmadığını anlayabilirsin. Suni deride su yüzeyde birikir, gerçek deri ise kısa bir süre içinde suyu içine çeker.